Asmat.cz » Cestopisy » Senegal » Ostrov Ile de Gorée - Senegal

Ostrov Ile de Gorée - Senegal

Kostel St. Charles na ostrově Gorée (Íle de Gorée), okolí Dakaru. Senegal. Jako protipól Dakaru funguje blízký ostrov Ile Gorée. Dakara je hektické, permanentně pulzující město, kdežto ostrov Gorée je přímo oázou klidu. Stačí strávit na trajektu kolem 30 minut a ocitneme se v jiném světě. Díky absenci automobilů a malého počtu stálých obyvatelů zde vládne naprostý klid. Místní si sem jezdí odpočinout a užít si moře na několika plážích.

Ostrov Gorée (Íle de Gorée), okolí Dakaru. Senegal. Turistům ale ostrov nabízí více než jen mořské radovánky. Jedná se o místo s významnou historií. V minulosti to totiž bylo v této oblasti jedno z prvních míst osídlených Evropany, které se stalo významným obchodním centrem. Během 18 a 19 století si zde mnoho obchodníků postavilo domy, které jsou zde k vidění dodnes. Všechny domy mají podobnou architekturu - jsou patrové, v horním patře obchodníci žili a v přízemí měli sklad zboží.

Budova Maison des Esclaves, kde čekali otroci na transport do Ameriky. Ostrov Gorée (Íle de Gorée), okolí Dakaru. Senegal. Jedním z nich je i dům z roku 1786, tzv. "La Maison des Esclaves", kam směřují kroky většiny návštěvníků. Dům totiž připomíná obchod s otroky, který zde v minulosti kvetl. V přízemí jsou malé kobky, kde se předpokládá, že otroci čekali na transport do Ameriky. Zde jsou k vidění také dveře, které končí přímo v moři. Místo, kudy měli otroci odcházet do lodi. Jestli historie tohoto domu byla přesně taková, jak místní expozice ukazuje, se dnes už asi nedozvíme. Někteří historikové upozorňují na skutečnost, že ostrov Gorée nikdy nebyl hlavním centrem, kudy otroci do Ameriky směřovali. A navíc u zmiňovaných dveří jsou útesy, takže žádná loď by tam přistát nemohla. Nakonec to ale není podstatné. Dům funguje jako symbol ukazující historii obchodu s otroky v celé své hrůze.

Ostrov Gorée je vzdálen cca 30 minut lodí od hlavního města Dakar.Fotografie

Související odkazy

Najdete na Asmat.cz

(c) Asmat 2003 - 2024, design by KamData [Privacy]