Asmat.cz » Cestopisy » Indie » Thaipooya Mahotsavam Festival, Thrissur, Indie

Thaipooya Mahotsavam Festival, Thrissur, Indie

Thaipooya Mahotsavam Festival. Chrám Sree Maheswara Temple v Koorkancheri ve městě Thrissur, Kerala. Indie. Začátek roku je v jižní Indii časem festivalů. Pokud zde v tuto dobu cestujete, je velmi snadné na nějaký festival narazit. Jedním z nich je také festival Thaipooya Mahotsavam, který patří mezi známé festivaly ve státě Kerala v jižní Indii.

Tento festival trvá jeden, maximálně dva dny a slaví se pravidelně každý rok během února. Jak už to bývá u různých slavností, datum není zcela fixní a je dobré si aktuální termín zjistit – například v roce 2012 Thaipooya Mahotsavam festival byl 7. a 8. února.

Thaipooya Mahotsavam Festival. Chrám Sree Maheswara Temple v Koorkancheri ve městě Thrissur, Kerala. Indie. Festival Thaipooya Mahotsavam je zasvěcen bohu Subramanya, nejstaršímu synu Šivy a bohyně Parvathi. Tento svátek je slaven na mnoha místech ve statě Kerala, ale ve městě Thrissur je známé místo, kde mají být slavnosti ještě zajímavější. Oním místem je chrám Sree Maheswara Temple ve čtvrti Koorkancheri ve městě Thrissur v Kerale. Thrissur je přibližně vzdálen 70 kilometrů severovýchodně od známého města Kochi. Je snadné se sem dostat autobusem či vlakem ideálně z Kochi.

Thaipooya Mahotsavam Festival a ambalakkavadi - vysoký a bohatě dekorovaný model chrámu, kteří nesou na ramenou muži a tančí s ním. Chrám Sree Maheswara Temple v Koorkancheri ve městě Thrissur, Kerala. Indie. Během festival je chrám plný lidí. Diváci se schází již od rána a festival začíná okolo 10 hodiny. Ale jako vše v Indii, čas není problém a hodina žádná míra. Co platilo jeden rok, může být další rok úplně jinak. Chrám se tedy postupně plní věřícími, kteří očekávají příchod procesí, které nesou tzv. Kavadi – dřevěné pestrobarevné konstrukce různých tvarů a velikostí. Tyto konstrukce jsou velmi nazdobené, většinou tvoří ohromné umělé květiny. Lidé, kteří je nosí, s nimi tancují rituální tanec, nazývaný Kavadiyattom. Jak jsem již psal, festivalové tančení začíná ráno, trvá přibližně do oběda, kdy následuje přestávka přes největší vedro a následuje opětně večer a pokračuje i v noci. Tento tanec tančí postupně několik skupin (přibližně 6 v roce 20120), které během dne přicházejí. V dnešní době festival dostal i další rovinu, skupiny mezi sebou soutěží o nejlépe dekorované konstrukce, s kterými muži, kteří je nesou, tancují. Konstrukce musí být pěkně těžké, protože se nosiči velmi často v nesení střídají. V každé skupině najdeme několik tzv. ambalakkavadi – je to dekorovaný model chrámu, kde se slavnost koná, který je pěkně úzký a hlavně vysoký - a pak je ve skupině mnoho tzv. pookkavadi, kteří se účastní tanečního křepčení. Nelze zapomenout ani na hudbu, každá skupina má minimálně jednu kapelu, která hraje pěkně nahlas exoticky znějící melodie. Někdy je dokonce celé procesí uvedeno slony. Festival končí v noci ohňostrojem.Fotografie

Související odkazy

Najdete na Asmat.cz

(c) Asmat 2003 - 2024, design by KamData [Privacy]