Asmat.cz » Cestopisy » Rakousko » Na cestu – průvodce Alpy

Na cestu – průvodce Alpy

Průvodce Alpy Jediné evropské velehory Alpy jsou oblíbeným cílem lyžařů v zimě a turistů či horolezců v létě. Proto mě nepřekvapuje existence průvodce pokrývající celou tuto oblast.

Musím se přiznat, že tematické průvodce nemám příliš v lásce. Většinou cestuji po zemích a z iracionálního důvodu si myslím, že správný průvodce by měl být orientován na konkrétní zemi. Takže od průvodce Alp jsem toho moc nečekal. Navíc orientovat průvodce na pohoří mi přišlo trochu zvláštní. O to více jsem byl překvapen, když průvodce ležel na stole přede mnou.

Co mě na první pohled dostalo, byla jeho tloušťka. 990 stran (plus 24 fotografických příloh) už musí skrývat dostatečnou informační hodnotu. Když jsem průvodce otevřel, byl jsem překvapen, přes kolik zemí se vlastně Alpy táhnou a že všechny tyto země (či části Alp v těchto zemích) jsou v průvodci pokryty. Tak to je velké plus a musel jsem vzít průvodce na milost. Francie, Itálie, Švýcarsko, Německo, Rakousko a Slovinsko jsou hlavní kapitoly průvodce.

Postupně jsem si začal v průvodci číst a musím konstatovat, že opravdu pěkně pokrývá oblast Alp. Průvodce je orientován pro standardního turistického návštěvníka, který si jede v zimě zalyžovat či chce v létě provozovat hiking po alpských kopcích. Pokud se chystáte na horolezeckou expedici na Mont Blanc či snad Matterhorn, najdete zde základní informace, jak se pod horu dostat, ale nečekejte detailní popis, kudy se s cepínem musíte vydat. Ale to je v pořádku, pro takto specifické návštěvníky průvodce není určen. Všem ostatním vyhoví více než nadmíru. Popis důležitých středisek, tipy na ubytování, mapy těch větších a důležitějších zde najdete v hojné míře. Skvělá je spousta webových adres, kde se dají dohledat aktuální informace či si najít detaily vybrané oblasti.

Průvodce je aktuální, vydaný v roce 2012 a jedná se o českou mutaci průvodce Rough Guides. Je zajímavé, že anglický originál jsem na webu Rough Guides nenašel, pouze několik dílčích průvodců, kteří odpovídají kapitolám v tomto českém vydání. Ale to je nakonec možná jedno. Důležitý je obsah a kvalita poskytnutých informací, která odpovídá standardů průvodců Rough Guides na 100%. Praktickým dojmem na mě působí i poslední kapitola, kterou je seznam lyžařských středisek. Opětně je pěkně organizovaný po zemích. To mi přijde pro plánování zimní návštěvy Alp docela užitečné. Průvodci nemohu nic vytknout, pokud jsou Rough Guides vašimi oblíbenými průvodci, budete i s Alpami více než spokojeni.

Průvodce vydává nakladatelství JOTA s.r.o.

Hodnocení průvodce: Hodnoceni Hodnoceni Hodnoceni Hodnoceni HodnoceniFotografie

Související odkazy

Najdete na Asmat.cz

(c) Asmat 2003 - 2024, design by KamData [Privacy]