Asmat.cz » Cestopisy » Jihoafrická republika » Pestrá Afrika

Pestrá Afrika

Zulu vesnice. Jihoafrická republika. Afrika nepatří mezi nejvyhledávanější turistické destinace. Je to škoda, neboť Afrika má návštěvníkům co nabídnout. Tradiční zvyky, zajímavá kultura, nádherná příroda. Nevýhodou je, že Afrika je na cestování nepatrně náročnější a návštěvník musí být dobrodružnější povahy, aby možné nástrahy překonal. Pokud se už ale do Afriky vydá, rozhodně nebude litovat a z pestré mozaiky si vždy vybere to, co vyhovuje jeho představám.

Muž z kočovného etnika Wodaabé během tance Yaake na slavnosti Gerewol. Niger. Představit detailně celou Afriku nelze během jednoho článku. Ani se o to nechci pokoušet. V rámci téhoto krátkého příspevku bych Vám chtěl nabídnout několik zajímavých míst, která patři k té pravé Africe a která mě zaujala.

Muži z kočovného etnika Wodaabé (nazýváni též Bororo) tančí svůj tanec krásy nazývaný Yaake na své slavnosti Gerewol. Niger. Niger, jedna z nejchudších zemí v Africe a země, jejíž většinu pokrývá poušť, je místem, kde se koná největší svátek Západní Afriky Cure Salée. Jedná se o slavnosti kočovného etnika Wodaabé (nazýváni též Bororo). Během roku jsou Wodaabé rozptýleni po pastvinách snad celé Západní Afriky. Protože jejich dobytek musí být zdravý, vždyť jsou na něm existenčně závislí, nomádi jednou za rok přiženou svá stáda do oblasti In-Gallu, kde pastviny obsahují více soli a minerálů. Pastviny jsou zde bohaté hlavně po deštích, kdy dokážou uživit i velká stáda dobytka. Právě v tuto dobu se koná svátek Cure Salée. Svátek má hlavně sociální význam. Potkávají se zde staří známí, muži hledají své manželky, organizují se svatby či se konají velbloudí závody, anebo si lidé jen tak mezi sebou vyměňují novinky a informace.

Tradiční několikapatrový hliněný dům etnika Somba nazývaný tata somba. Domy vypadají jak malé opevněné hrady. Oblast Boukoumbé. Benin. Další zastávkou bude Benin, konkrétně jeho severovýchodní část u hranic s Togem. Zde žijí lidé Betamaribé, všeobecně nazývané jako etnikum Somba. Příslušníci tohoto etnika jsou převážně zemědělci a tak žijí uprostřed svých obdělaných polí. Domy jsou spíše roztroušeny samotářsky, než že by byli soustředěné do vesnic. Zvykem je zde vzájemný respekt mezi jednotlivými rodinami, který také napomáhá izolované výstavbě domů. Jejich stavitelé navíc umějí využít terénní výhody pro své stavby a není tak vyjímkou je spatřit na vrcholcích kopců. Co je ale na tomto etniku nejzajímavější, jsou jejich domy. Ty připomínají malé pevnosti. Hliněné několikapatrové chýše, nazývané tata somba, opravdu připomínají malá hliněná opevnění. Přízemí domu je vyhrazeno primárně domácím zvířatům a funguje také jako skladiště. Kozy, slepice, to vše můžete v přízemí domu potkat. V prostředním patře se nachází kuchyně a v dalším patře jsou Zde se většinou nachází několik místností na spaní a velmi důležité sýpky, kam se ukládá obilí a další potraviny. Přístup do sýpek je střechou po odklopení její špičky.

Trh ve vesnici Tourou v pohoří Mandara. Kamerun. Kamerun je africký unikát. Lze říct, že představuje celou Afriku uvnitř jednoho státu. Natolik je pestrý, různobarevný. Jedno ze zajímavých míst je oblast Mandarských hor a místních království. Příkré svahy, kopce a na nich malé kamenné domečky. To jsou tradiční obydlí místních obyvatel. Jedna rodina vždy vlastní malý komplex několika domů, z nichž některé jsou sýpky na obilí, jiné fungují jako kuchyně pro ženy a jiné jsou místnosti určené na spaní. Život zde má své vlastní tempo. Důležitou roli zde hrají trhy, které se pravidelně ve větších vesnicích. Trh je událost, který má nejen obchodní, ale i sociální význam. Místní prodávají, ale i nakupují. Hlavně ale odpočívají po práci a tak se potkávají se svými známými, povídají si a popíjejí místní alkohol. Části trhu, kde se alkohol prodává a popíjí, patří mezi ty největší. A jak běží čas, je tam čím dal více veselo.

Žena z kmene Mursi. Jih,  Etiopie. Přesuneme-li se na východní stranu Afriky, narazíme na Etiopii. Etiopie je země mnoha překvapení. Jedno z mnoha přichystala v povodí řeky Omo těsně před jejím ústím do jezera Turkana. Žije zde pestrá mozaika mnoha etnik (etnologové odhadují, že jich je kolem 45). Třebaže některé jsou více či méně geneticky příbuzné, nikdo z nich to nepřizná a všichni jsou hrdí na příslušnost zrovna k tomu svému. Liší se svým jazykem, zvyky. I když jsou věci, které mají společné. Jako hlavní zdroj jejich obživy je pastevectví. Některé kmeny, které žijí v úrodnějších místech, jsou i zemědělci. Samozřejmě tyto činnosti doplňuje sběr ovoce a lov zvěře. Jsou nelítostnými válečníky a skoro všechny sousedící kmeny spolu bojují o území a dobytek. Civilizace dorazila již i sem a tak tradiční oštěpy, zbraň každého válečníka, nahradil přítel kalašnikov.

Antilopa kudu, Kruger Národní park. Jihoafrická republika. Při cestě do Afriky nesmíme zapomenout na přírodu a zvířata Je tomu již po dlouhou dobu, kdy se Afrika stává každoročně cílem mnoha cestovatelů, kterým příroda učarovala. Mezi nejlepší destinace patří Východní a Jižní Afrika. Na výběr je mnoho míst, kam vyrazit. Keňa či Tanzanie, Zambie či Zimbabwe, Namibie či Botswana nebo moderní Jižní Afrika. Žádná z těchto zemí nebude pro návštěvníka zklamáním.



Fotografie

Související odkazy

Najdete na Asmat.cz

(c) Asmat 2003 - 2024, design by KamData [Privacy]