Asmat.cz » Cestopisy » Jihoafrická republika » Na cestu – Průvodce Jižní Afrika

Na cestu – Průvodce Jižní Afrika

Průvodce Jižní Afrika, Lesotho a Svazijsko. Jihoafrická republika je ideální destinací pro turisty jedoucí poprvé na africký kontinent. Země díky své úrovni nepředstavuje takový kulturní šok, jako většina ostatních afrických zemí. Skvělá je fungující a kvalitní infrastruktura na evropské úrovni, která je doplněna spoustou zajímavostí. Ať se jedná o národní parky, které jsou skvělé na safari, či hory nebo mořský a podmořský život. K vidění je zde toho opravdu hodně. Nesmíme ani zapomenout na sousední Lesotho a Svazijsko.

Tučnáci na Boulders Beach. Jihoafrická republika. Listuji českým překladem průvodce Jižní Afrika, Lesotho a Svazijsko od vydavatelství Rough Guides. Průvodce je nepatrně staršího data, originál byl vydán v roce 2005, 4esk7 p5eklad v roce 2007. Na průvodci je to na první pohled vidět, je nepatrně jinak organizován než pozdější průvodce od Rough Guides. Ta ale neznamená, že by byl nějaký horší – pokud jste novější Rough Guidy nikdy neviděli, tak to ani nepoznáte. 970 stránek je nabyto informacemi a to je to nejdůležitější. Informačně je průvodce opravdu na výši, dílčí kapitoly jsou vždy doplněny stránkou s barevnými fotografiemi.

Three Rondavels, Blyde River Kaňon. Jihoafrická republika. Průvodce má tradiční začátek – v první kapitole jsou vyjmenovaná nejzajímavější místa a kdy se na cestu ideálně vydat. Následuje kapitola všeobecných informací, která je pro některé cestovatele neskutečně nudná a někteří ji čtou jako první. Dozvíme se vše podstatné pro orientaci v JARu včetně úředních hodin v bankách, vízech, zdraví a pojištění a mnoho dalšího. Tento úvod zabírá méně než 100 stran. Následujících 800 stran je věnovaných konkrétním místům. To je fakt super, je zde vypíchnuto a popsáno opravdu hodně míst, takže rozhodně se při kratší dovolené nebudete nudit. Při rozloze a vzdálenostech v JARu budete neustále řešit otázku, co vynechat a co ne.

Slon, Kruger Národní park. Jihoafrická republika. Skoro mi přijde, že nemá smysl popisovat, která všechna místa jsou v průvodci představena, protože jich je opravdu hodně. Tak alespoň heslovitě po větších oblastech – Kapské město, pravděpodobně nejpříjemnější město z celého Afrického kontinentu. Pokud budete mít šanci, rozhodně navštivte. Nejen díky zajímavé stolové hoře, ale obecně kvůli městu samotnému. Střed města s pěší zónou Waterfront je velmi příjemný. Po okolí je také spousta věcí k vidění. Mys dobré naděje, tučnáci na pláži Boulders či celá vinná oblast v okolí města Stellenbosch. Samotnému Kapskému městu je věnovaná 1 rozsáhlá kapitola a okolí jsou věnovány další 2 kapitoly – Západní a Severní Kapsko (pokrývá oblast až k poušti Kalahari a hranici s Namibií). Pokud vás pravá Afrika příliš nechytla a začne se vám stýskat po dobré rodné Evropě, vydejte se po Garden route, cestě které vede podél pobřeží Indického oceánu a mě osobně připomíná Alpy a Alpské scenérie. KwaZulu-Natal je další kapitola, která představuje tuto provincii. Dračí hory je jedna z oblíbených destinací pro milovníky trekování. Pokud míříte na safari, zamiřte spíše do národního parku Hluhluwe-Umfolozi a do mokřadel St. Lucie. Nejlepší destinací na safari je samozřejmě Národní park Kruger. Jsou návštěvníci, kteří jsou z něj nadšeni (třeba já), protože zde viděli neuvěřitelné množství zvěře. Jsou ale i oponenti, kteří kritizuji jeho rozlehlost a dávají přednost parkům menším. Pokud by vám Kruger nevyhovoval, můžete zkusit navštívit některou ze soukromých rezervací, které jsou po jeho okolí (vstup je řádově větší než do Krugeru). Nesmíme zapomenout ani na oblast nazývanou Free State a Guateng – zde se nachází největší město Johannesburg (zde je na místě opatrnost kvůli vyšší kriminalitě) a hlavní město Pretoria. Poslední kapitolou JARu je část věnovaná oblasti Limpopo, nebo-li severní provincii. Uvnitř Jihoafrické republiky se nacházejí i 2 nezávislé státy, Lesotho a Svazijsko a tak je logické, že i každý z nich má svoji kapitolu. Lesotho je převážně horský stát v oblasti Dračích hor, naproti tomu Svazijsko leží na severovýchodě země a je známé svými národními parky.

Antilopa skákavá, Kalahari Gemsbok Národní park. Jihoafrická republika. Průvodce jako již tradičně končí exkursí do historie a s historií této oblasti. Pak už následují jen praktické rejstříky a seznamy map.

Zulu vesnice. Jihoafrická republika. Jako jediný nedostatek tohoto průvodce, porovnáme-li ho s konkurencí, se zdá být poněkud chudá sekce o zvířatech, která jsou k vidění v národních parcích. Do Jihoafrické Republiky se jezdí převážně na safari, takže krátká obrazové příloha o zvířatech a ptácích národních parků JARu by čtenářům jistě velmi pomohla a to i přesto že v některých parcích je podobná příloha součástí vstupenky. V poslední sekci průvodce sice popisuje určité druhy, ale jen bez obrázků či rad kde zvířata najít, jaké mají zvyky, kde se zdržují. Zajímavé by byly i informace o etnikách a kmenech, kteří v této oblasti žijí. Afrika je z tohoto pohledu velmi pestrá a turisticky zajímavá.

Květina protea, Cape Town. Jihoafrická republika. Tradicí se také již stalo rozšíření obsahu o DVD, jinak tomu není ani u tohoto průvodce. Uvidíme Johannesburs, Sun City, Krugerův národní park, Blyde River, rezervaci St. Lucia, Durban, Pietermaritzburg, Bloemfontein, Kimberley, Kapské město a národní park Kalahari Gemsbok.

Pomineme-li výše uvedenou výtku, je průvodce opravdu vydařený a můžeme ho jen doporučit. A také doufáme, že vydavatelství Jota brzo vydá novější verzi, přeci jen originál je již z roku 2005.

Průvodce vydává nakladatelství JOTA s.r.o.

Hodnocení průvodce: Hodnoceni Hodnoceni Hodnoceni Hodnoceni Hodnoceni

Skvrnitá hyena, Kruger Národní park. Jihoafrická republika. Hroši, Sv. Lucie Národní park. Jihoafrická republika. Zebra, Kruger Národní park. Jihoafrická republika.


Fotografie

Související odkazy

Najdete na Asmat.cz

(c) Asmat 2003 - 2024, design by KamData [Privacy]