Asmat.cz » Cestopisy » Madagaskar » Velryby - Madagaskar

Velryby - Madagaskar

Velryba, ostrov Ile Sainte Marie. Madagaskar. Každý rok se stává zátoka Baie d'Antongil na východní straně Madagaskaru svědkem neuvěřitelné přírodní migrace. Mezi červencem a zářím jsem připlouvají stovky velryb humpback (Megaptera novaeangliae) až z dalekých arktických moří, aby zde strávily zimní měsíce a porodily mláďata. Po této krátké době, kterou stráví v teplých mořích Indického oceánu, se vracejí zpět do studených moří Antarktidy.

Velryba, ostrov Ile Sainte Marie. Madagaskar. Přesný počet velryb, které sem připlouvají, není znám. Odhaduje se, že jich sem za celé tří měsíční období připluje více jak 1000 (v libovolnou chvíli je jich zde několik set). Velryby hupback nejsou žádní drobečkové. Dospělý jedinec měří kolem 15 metrů a váží 35 000 kg. I přes svou velikost a váhu jsou velryby pěkně hbitý. Velryby humpback jsou známí svými akrobatickými schopnostmi. Vyskakují ven z vody, plácají ocasem o vodní hladinu, otáčí se a vystrkují ploutve. Je fascinující je pozorovat. Z vědeckého hlediska není úplně jasné, proč velryby tyto akrobatické kousky provádějí. Vědci se domnívají, že se snaží pozorovat své okolí a orientovat se. Velryby dokážou také zpívat - druh humpback až jednu hodinu. Důvod zpěvu také není úplně jasný. Předpokládá se, že má vztah k páření velryb.

Velryba, ostrov Ile Sainte Marie. Madagaskar. Po narození mláděte velryby většinou plavou ve dvojicích. Matka s mládětem. Protože jsou velryby savci, tak matka dítě musí kojit. Na tu chvíli se vždy velryby zastaví, neplavou, a jsou v klidu. Takové velryby kojení může trvat až hodinu, než se mládě nasytí.

Velryby se lehce pozorují z ostrova Ile Sainte Marie, kde je možné si pronajmout člun, kterým za velrybami pojedete. Ostrov leží na východní straně Madagaskaru cca 500 km od hlavního města Antananarivo.Fotografie

Související odkazy

Najdete na Asmat.cz

(c) Asmat 2003 - 2024, design by KamData [Privacy]