Asmat.cz » Cestopisy » Mali » Knihovna cestovatele – Sahara

Knihovna cestovatele – Sahara

Sahara Putování největší pouští světa rozhodně není nudná záležitost, jak by se někomu mohlo mylně zdát. Zvláště když se do jejího centra dostáváte po zemi už z Gibraltaru přes několik zemí Severní a Západní Afriky.

Přesně o této cestě poutavě vypráví známý cestovatel Michael Palin. Původně se proslavil s Monty Pythonovým létajícím cirkusem, aby se následně věnoval dokumentárním cyklům natočených ze svých cest. Jeden z nich, natočený pro BBC a vysílaný i Českou televizí, se věnuje jeho Saharskému putování. Tento cestopis je vlastně knižní verzí vysílaného pořadu.

Při čtení knihy jsem měl pocit, že se vracím na místa která důvěrně znám. Osobně jsem navštívil určitě dobrých 50% popisovaných míst. Oceňuji autenticitu a serióznost, s kterou je kniha psaná. Nejedená se o cestopis, který je postaven pouze na pocitech autora. Dílčí zastávky na cestě jsou zasazovány jak do historického kontextu tak i do současnosti.

Řeka Senegal a pohled do Mauretánie, Podor. Senegal. A jak vlastní cesta vypadala? Autor se jako správný Brit vydal na cestu z Gibraltaru. Odtud se přeplavil do Afriky, konkrétně do Marockého Tangeru. Následuje známý Chefchaouen se svojí barevnou-modrou medinou, královské město Fés s tradičními koželuhy či Marrákeš a oblíbené náměstí Džemá el-Fná. Následuje výlet do hor Vysokého Atlasu a hned na okraj pouště ke kasbám ve Varzázatu (Ouarzazate). Následuje začátek pouště a města Zagora, Mhami, přejezd do Alžírska do města Tindouf a dále do Západní Sahary. Odtud je to už kousek do Mauretánie do města Zouérat a dále vlakem do Choum. V městečku Atar se potkává se známým závodem Paříž-Dakar, které zde působí jak zábava z jiného světa. Přes hlavní město Nouakchott se pomalu dostáváme do Senegalu. První zastávkou je historický významné město St. Louis. Následuje hlavní město Dakar, kde jsou ním přestaveny tradiční zápasy. A pak se nalodíme na expres Dakar-Bamako a vyrazíme do centra Sahelu, do země Mali.

Město Djenné a začínající pondělní trh. Mali. Z hlavního města Bamako se přes Ségou dostáváme k největší hliněné stavbě světa k mešitě v Djenné. Při návštěvě Mali nelze vynechat oblast pod Bandiagarským zlomem, kde žijí lidé z etnika Dogon. Další cesta vede po vodě po veletoku Niger, který se zde přibližuje až k Saharské poušti. Absolvujeme cestu z města Mopti do legendárního Timbuktu. To i dnes funguje jako brána do Sahary. Zde autor svou cestu z klimatických důvodu přerušuje, aby se za několik měsíců vrátil do sousedního státu, do Nigeru.

Písečné duny po cestě do Arrakau. Poušť Sahara. Niger. Přijíždí v pravý čas, aby navštívil známou slavnost Cure Salée (Léčba solí) etnika Wodaabé u města In-Gall. Ze sousedního města Agadez se vydáme s karavanou velbloudu na tradiční putování pouští. Cílem je poušť Ténéré, místo v samém srdci Sahary. Zde Niger opustíme a vydáme se na sever do Alžírska přes nádherné pohoří Ahaggar k ropným polím Hassi-R’Mel. Následuje skok a jsme v Libyi u Středozemního moře ve městě Tobrúk. Libyi procestujeme po pobřeží Středozemního moře se zastávkou v Tripolisu a významných římských památkách – amfiteátr v Apollonii či v Leptis Magna. Krátká zastávka v Tunisku hlavně u příbytků troglodytů V El Haddeji a jdeme do finále. Ještě jednou Alžírsko se svým hlavním městem, španělská enkláva na Africkém území Ceuta a opětně Gibraltar, kde všechno začalo.

Detail knihy: Michael Palin – Sahara, 256 stran, pevná vazba s přebalem, nakladatelství JOTA s.r.o.

Hodnocení knihy: Hodnoceni Hodnoceni Hodnoceni Hodnoceni Hodnoceni



Fotografie

Související odkazy

Najdete na Asmat.cz

(c) Asmat 2003 - 2024, design by KamData [Privacy]