Asmat.cz » Cestopisy » Zápisník » Knihovna cestovatele – Ostrovy krásy, lásky a lidojedů (díl první)

Knihovna cestovatele – Ostrovy krásy, lásky a lidojedů (díl první)

Ostrovy krásy, lásky a lidojedů (díl první) Oceánie mě k cestování opravdu láká. Je to velmi zajímavý region, v mnohém mi přijde srovnatelný s mojí oblíbenou Afrikou. Ale mnohokrát jsem se do Oceánie nedostal. Většinou mé cesty skončí nejdále v Jihovýchodní Asii.

Oceánie je z našich končin asi nejdále, kam se dá cestovat, navíc je to oblast mnoha ostrovů, doprava sem není vždy úplně levná a občas ani jednoduchá. To je asi to, co mě od cestování v této oblasti nejvíce odrazuje. Do této oblasti jsem trochu nakoukl opakovanou návštěvou ostrova Nová Guinea - jak její Indonéskou částí, tak i návštěvou nezávislého území Papua Nová Guinea.

A tak s radostí otvírám knihu, která se právě Oceánii má věnovat. Přiznám se, že v poslední době moc nečtu, asi to znáte, oblíbená výmluva – není čas. Ale když je autorem známý etnograf Miloslav Stingl, jdou výmluvy stranou. Navíc je známo, že Oceánii má také pan doktor Stingl rád, tak je jasné, že se bude jednat o zajímavé čtení. Pro mě určitě.

Tento tip knih mám rád, vlastně jsem to již psal u knih Vladimíra Plešingera. Nejedná se o totiž typický cestopis, kde se dozvím, kudy kam někdo jel a co cestou zažil - a velmi často se náhodný zážitek vydává za dogmatickou pravdu. Kniha Ostrovy krásy, lásky a lidojedů nás seznamuje s oblastí ze všech možných úhlů. Hlavně se dozvídáme historické souvislosti a samozřejmě také etnografické. Jaké měly místní kmeny kulturu, zvyky, co se podařilo zjistit a co ne, jaké jsou domněnky archeologů a etnografů. Prostě celkový přehled sepsaný do formy cestopisu, kdy cestujeme společně s doktorem Stinglem a jsme součástí jeho pozorování a úvah. To je to, čeho si na knize cením a co tuto knihu odlišuje od průměrného cestopisu a dělá ji kvalitnější a informačně hodnotnější. Některé legendy a zvyky jsou opravdu zajímavé, zajímavé je možná málo expresivní slovo – jsou úžasné. Slyšeli jste někdy o volbě Ptačího muže či o Jeskyni bílých panen? Já tedy ne. Některé popsané zvyky zase ukazují krutost místních kmenů, lidojedství v názvu knihy není zmíněno samoúčelně. A po kterých ostrovech Jižního Pacifiku budeme s doktorem Stinglem cestovat? Začínáme na Velikonočních ostrovech (Rapa Nui), následují Samoa, Markézy, Tahiti a Nový Zéland.

Nemohu si pomoct, ale kniha se mi líbí. Skvělý autor, skvělé téma a skvělé zpracování. Není co víc dodat.

Cestopis vydává nakladatelství JOTA s.r.o.

Hodnocení průvodce: Hodnoceni Hodnoceni Hodnoceni Hodnoceni Hodnoceni


Najdete na Asmat.cz

(c) Asmat 2003 - 2024, design by KamData [Privacy]