Asmat.cz » Cestopisy » Švédsko » Na cestu - průvodce Švédsko

Na cestu - průvodce Švédsko

Průvodce Švédsko Další z řady českých vydání turistických průvodců Rough Guides je věnován Švédsku a zaujme nejen cestovatele, ale i čtenáře, který se chce něco dozvědět o této zemi. Víte například, že Švédsko oplývá secesní architekturou, že hlavní město Stockholm se rozkládá na čtrnácti ostrovech, že v létě nenajdete v celém Švédsku místo, kde by byla v noci tma? Dozvíte se, co způsobuje polární záři, kdy se slaví račí či úhoří party, jak vypadá pravý švédský stůl, co je to akvavit, kde můžete v přírodě pozorovat soby a medvědy a mnoho dalších zajímavostí.

Již po přečtení úvodní barevné kapitoly „Úvod k průvodci“ budete nalákáni na cestu informacemi o tom, kdy a kam cestovat a spolu s 28 barevnými fotografiemi si uděláte přehled o tom, co byste chtěli v této zemi vidět. Kapitola „Základní informace“ vám poskytne vyčerpávající údaje o dopravě, celních předpisech, pojištění, cenových relacích, ubytování, stravování a péči o zdraví. Dozvíte se například, kde získat nejlepší kurz pro směnu peněz, kde získáte podrobné mapy, jak se chránit před komáry, jak se v zimě udržet v teple a mnoho dalších rad. Je třeba pochválit českou aktualizaci průvodce s uvedenými odkazy včetně internetových adres na příslušné české reálie.

Gallivare. Švédsko. Pro účely místopisu je průvodce rozdělen na 7 oblastí. Každá kapitola popisující jednotlivé oblasti je uvedena přehledem zajímavých míst a doprovázena řadou mapek a plánků. Podrobně se věnuje jednotlivým pamětihodnostem a turistickým zajímavostem a dopravě včetně doporučení nejrůznějších slev. Nedílnou součástí je i přehled ubytování a stravování s cenovými relacemi, příjemným překvapením je označení míst, která autoři knihy rozhodně doporučují k návštěvě.

Zvláštní barevné přílohy jsou věnovány švédské zimě a jídlu a pití. V kapitole „Souvislosti“ se dočtete o švédských dějinách od raných civilizací přes Vikingy až po současnost, o jednotlivých stylech švédské architektury, zeměpisných a přírodních podmínkách, zvířatech, ptácích, rybách a plazech.

Are. Švédsko. Nechybí ani velice užitečná závěrečná kapitola věnovaná švédštině včetně přehledu výslovnosti, slovníčku nejběžnějších frází a překladu jídel a nápojů. Zajímavý je i odstavec o švédských příslovích (např. „Neprodávej kůži, dokud jsi medvěda nezastřelil.“, nebo podobné našemu „Jdi do lesa.“). V závěru je uveden abecední rejstřík míst, seznam map a vysvětlivek k nim. Kniha je doplněna turistickým videoprůvodcem na DVD, který určitě rádi shlédnete, ať už do Švédska pojedete či se o něm jenom chcete více dozvědět - konkrétně na DVD uvidíte: Stockholm, ostrov Djurgarden, Kalma, Skane, Malmo, Goteborg, provincii Bohuslan, provincii Dalarna, Laponsko, Lulea a oblast za severním polárním kruhem.

Kvalitní provedení tohoto knižního průvodce Švédskem je důkazem dobré práce jak autorů, tak překladatelů a nakladatelství Jota. Při svých cestách do zahraničí si nezapomeňte s sebou průvodce řady Rough Guides přibalit.

Průvodce vydává nakladatelství JOTA s.r.o.

Hodnocení průvodce: Hodnoceni Hodnoceni Hodnoceni Hodnoceni HodnoceniFotografie

Související odkazy

Najdete na Asmat.cz

(c) Asmat 2003 - 2024, design by KamData [Privacy]