Asmat.cz » Cestopisy » Jemen » Na cestu – průvodce Jemen

Na cestu – průvodce Jemen

Průvodce Jemen Jemen rozhodně patří mezi jednu z nejzajímavějších arabských zemí. Země starobylých tradic a kultury, která přežila až do dnešních dní.

Leží přede mnou česká mutace turistického průvodce Jemen od vydavatelství Bradt. Vydat průvodce Jemenu v češtině mi přijde jako docela odvážný krok – Jemen rozhodně nepatří mezi extra turistické taháky a známé destinace. Ten, kdo se tam ale vypraví, bude pravděpodobně nadšen.

V Jemenu jsem před několika lety byl a je to země opravdu nádherná, zajímavá a za návštěvu stojí. Pokud se tedy pro cestu sem rozhodnete, je průvodce právě pro Vás. Nebudu zastírat, že průvodce od vydavatelství Bradt mám rád, hlavně z toho důvodu, že se zaměřují na atypické destinace a na jejich velký informativní obsah. Akorát ty mapy – už se hodně zlepšili, to je fakt, ale úrovně největšího konkurenta Lonely Planet zatím nedosahují. Ale chybí už jen krůček. BTW: Když zmiňujeme Lonely Planet, tak vězte, že samostatné LPčko Jemenu neexistuje, Jemen je součástí průvodce „Oman, UAE & Arabian Peninsula travel guide“. Zde získává kladné body Bradt, který Jemenu věnuje celou knihu a jde v některých ohledech více do hloubky.

Endemický strom Dračí krev (Dracaena cinnabari) na planině Dixam. Ostrov Socotra (Suqutra). Jemen. Průvodce se mi opravdu líbí, tak jako se mi líbil Jemen. Průvodce začíná seznámením s Jemenem, detailní historie, ale i současnost včetně rozdělení země na Jižní a Severní Jemen a jejich opětovné spojení do jedné země. Nesmím zapomenout na sekci věnovanou kultuře, vzdělání a náboženství, které hraje v zemi důležitou roli. A hlavně – sekce věnované kátu (qát) – místní droze, které propadla většina populace. To je opravdu naprosto unikátní záležitost. Při návštěvě Jemenu ji nelze přehlédnout a také nezkusit. Následují kapitoly, které popisují vlastní města a oblasti v Jemenu. Začínáme v hlavním městě Sana’a, následuje centrální oblast, tedy přesněji pohoří v centrální oblasti v okolí Sana’a. Následují další severní oblasti při hranici se Sadskou Arábií. Pak se přesuneme na jih a na západ. Nakonec průvodce zbývá oblast Hadramaut, která je úžasná díky hliněným mrakodrapům a ostrov Sokotra v Indickém oceánu, který je známý díky své endemické floře a fauně (fotografie ze Sokotry je na obálce průvodce). Pěkné jsou fotopřílohy, které průvodce doplňují.

Domy v historickém centru hlavního města Sana. Jemen. S průvodcem jsem spokojen, vytkl bych jen 2 věci: již zmiňované mapy, třebaže se Bradt v tomto zlepšuje, k dokonalosti chybí ještě kus, některé mapy jsou příliš strohé a je v nich málo detailů (např. hotely). Jemenci dbají docela dost na bezpečnost turistů a často se stává, že různé oblasti jsou pro cizince uzavřené či je k jejich návštěvě potřeba specielní povolení. Aktuální informace lze získat v Sana’a na turistickém oddělení policie (či jak se přesně onen office jmenuje). Tuto informaci jsem ale v průvodci nenašel - ani v obecné části a ani v sekci Sana’a. Pro individuální turisty je toto docela důležitá informace v průvodci tohoto typu rozhodně neměla chybět.

Průvodce vydává nakladatelství JOTA s.r.o.

Hodnocení průvodce: Hodnoceni Hodnoceni Hodnoceni Hodnoceni Hodnoceni

Známý 'kamenný palác' Dar al-Hajar ve Wadi (údolí) Dhahr. Jemen. Tradiční hliněné domy ve městě Sayun. Jemen. Sokotránská pouštní růže (Adenium obesum sokotranum). Planina Dixam. Ostrov Socotra (Suqutra). Jemen.


Fotografie

Související odkazy

Najdete na Asmat.cz

(c) Asmat 2003 - 2024, design by KamData [Privacy]