Asmat.cz » Cestopisy » Austrálie » Austrálie (1998)

Austrálie (1998)

Měl jsem to štěstí se na necelé dva měsíce podívat do Austrálie. Musím přiznat, že jsem si tu zemi zamiloval a jestli bych se chtěl někam vrátit a prožít tam i delší dobu, tak je to právě sem.

Konečně v Sydney

Opera, Sydney. Austrálie. Z Prahy odlétám 1.11 a po zastávce v Londýně ráno 3.11 vystupuji v Sydney na letišti. U nás doma začíná podzim a tady se nám mne chystá jaro. Co lepšího si může člověk přát. Odjíždím do čtvrti King Cross, kde jsou ty nejlevnější hotýlky (jak zde říkají backacker's hostels). Ubytovávám se v jednom z mnoha a za nejlevnější cenu 17 AUD získávám postel v pokoji, který již obývá několik novozélanďanů, kteří zde v Sydney pracují. Jsou celkem nevrlí, poněvadž narušuji jejich zaběhlý systém a musí mi uvolnit jednu postel, kde mají naházenou spoustu krámů. King Cross je vůbec zajímavá čtvrť - kromě levných hotelů, cestovních agentur, je zde spousta go-go barů a prostitutek, pivnic, ale i bank a luxusních obchodů. Vyrážím se podívat po městě, mé první kroky vedou samozřejmě k Opeře, motám se celý den v této nejpříjemnější části - Opera, Harbour Bridge, stará čtvrť Rocks, přístaviště Circula Quay. Další den přilétá Honza z USA, takže spřádáme plány na další dny. Je to celkem jednoduché. Za necelých 900 AUD kupujeme autobusový pas od společnosti Greyhound Pioneer Australia pomocí něhož objedeme celou východní polovinu Austrálie. Bude to docela honička, ale díky spoustě nočních přejezdů to zvládneme.

Hlavní město Canbera

První zastávka je Canbera. De facto umělé hlavní město přesně mezi oběma soupeři o australské prvenství - Sydney a Melbourne. Navštěvujeme parlament, dozvídáme se něco o dějinách Austrálie a už zase pokračujeme.

Melbourne

Stará tramvaj a Melbourne. Austrálie. Melbourne je jedno z nejstarších měst v Austrálii. Bylo založeno již v roze 1835. A je to znát. Centrum obsahuje celkem dost starých domů po Angličanech, po městě se prohání tramvaje z nichž linka s historickým vozem jezdí zdarma. Jinak v Melbourne je také největší kasino v Austrálii (a páté největší na světě). Další zajímavostí je Cookův rodný dům, kteří si Australané na počest svého objevitele odvezli z Anglie sem do Melbournského parčíku. Děláme si menší výlet na jih k moři, kde se dají navečer pozorovat malí tučňáci, jak se vracejí z moře přespávat na pevninu. Tučňáci vypadají opravdu úžasně a jsou neskutečně malí.

Zlatokopecké městečko Ballarat

Ballarat - bývalá zlatokopecká vesnice a nynejší skanzem. Austrálie. Nikdy jsem nevěděl, že Austrálie zažila zlatou horečku. Ale opak je pravdou. Na konci minulého století zde bylo celkem dost zlatých nalezišť. Jedním z nich je Ballarat, kde je nyní příjemný skanzen onu dobu dokumentující. Celý skanzen je pojat v naučném duchu a opravdu se to povedlo. Můžete vidět, jak se zlato rýžuje, jak se těží, jak se odlívá zlatá cihla (v ceně 50 000 AUD) a spoustu dalších akcí. Místní lidé chodí v dobových krojích, domy vypadají přesně jak z minulého století.

Národní park Grampians

Národní park Grampians. Austrálie. Jestli něco stojí v Austrálii za vidění, tak je to příroda. Austrálie vyloženě srší národními parky. V jižní Austrálii navštěvujeme Grampians NP. Připomíná mi to trochu krajinu u nás, spousta vřesovišť a kapraďovin, mírné kopečky a skály dotvářejí obraz příjemné krajiny vhodné na chození. Vždycky jsem si myslel, že vidět klokana ve volné přírodě je vzácnost. Ale zjišťuji, že opak je pravdou. Klokani jsou tu všude. Dokonce rozeznávám několik rozdílných druhů - malé a černé v lesích, a větší hnědé druhy na loukách.

Adelaide

Město Adelaide. Austrálie. Na jeden den zastavujeme v Adelaide, čtvrtém největším městě Austrálie. Zažíváme zde veselý průvod, nazvaný Christmas Parade (byla půlka listopadu). Dalo by se to přirovnat k našim prvomájovým průvodům blahé paměti, akorát že místo politicky motivovaných hesel a alegorických vozů je zde všechno motivováno nadcházejícími vánoci. Lidé se evidentně baví a to je určitě smyslem celé této akce.

Národní parky Mount Remarkable a Flinders Range

Národní park Flinders Ranges. Austrálie. Dalšími zastávkami jsou dva národní parky: Mount Remarkable NP a Flinders Range NP. Zde již začíná suché a horké podnebí a podle něj se mění i vegetace. Celé dny trávíme chozením po parcích, pozorujeme klokany a ještěrky, kterých jsou tu spousty a také zajímavou vegetaci, která je zcela odlišná od naší.

Naleziště opálů Coober Pedy

Městečko Coober Pedy - jedno z největších naleziští opálů na světě. Austrálie. Kvůli drahokamům člověk udělá úplně všechno. Je schopen přežít i uprostřed pouště v neskutečné vedru, jak dokazuje městečko Coober Pedy, největší naleziště opálu na světě. Však zde lidé žijí zajímavým způsobem. Žijí ve vytěžených dolech, kde není takové vedro, jak kdyby si postavili standardní domy. Vypadá to tu jak někde na měsíci - hlavní ulice města a okolo ní spousta krtin, tedy domů. Zde se také poprvé setkáváme s původními obyvateli nazývanými Aboridžinci. A není to setkání příjemné. Je vidět, že Aboridžinci se nezvládli přizpůsobit agresivní kultuře bílých dobyvatelů Austrálie a nyní žijí na periferii společnosti. Vypadá to, že ani současná společnost toho příliš nedělá pro změnu tohoto stavu. A to není dobře.

Ayers Rock

Ayers Rock (Uluru) v podvečerním slunci. Austrálie. Ayers Rock - asi největší turistické lákadlo Austrálie. Mohutný pískovcový monolit vyrůstající z ničeho nic uprostřed roviny. Nádherná rudá barva uprostřed rudé australské pouště. Posvátné místo místních Aboridžinců. Je to opravdu úchvatná podívaná. Skoro kolmá stěna vysoká kolem 300 metrů. A když navíc se dozvíte, že jsou tam místa, kde je po celý rok voda, už chápete, proč to bylo pro místní svaté místo. Nyní se tomuto kamenu také říká Uluru - prý je to domorodý název tohoto kamenného útvaru. Ale to není docela správné. Domorodci neměli nikdy název pro kámen jako celek, vždy nazývali pouze určité části. A jednomu sedlu říkali Uluru - tak, jak běloši nyní po "domorodém" způsobu nazývají celý kámen. Šplháme na vrchol kamenu. Není to žádná legrace - převýšení je sice jenom 300 metrů, ale ten nepříjemný sklon. Túru na vrchol je možné absolovovat jenom po ránu, kdy není kámen rozpálen. Od 9 hodin je cesta na vrchol uzavřena neboť kámen díky pražícímu slunci začíná kvalitně sálat. Pohledem z vrcholu se přesvědčujeme, že Austrálie je opravdu placka - kam až oko dohlédne, samá pouštní rovina. Dozvídáme se, že na pohled mrtvá poušť je celkem živá. Žijí zde i malí pouštní klokani, kteří byli viděni i na vrcholu Ayers Rock. Co se týče rostlin, ve zdejší poušti rostou převážně tři rostliny: pichlavá tráva spinifex, strom oak a ještě jedna kytka, jejíž jméno jsem zapomněl. O kus dál navštěvujeme méně známe kamenné monolity, The Olgas, které nejsou špatné, ale tak monumentální jako Ayers Rock nejsou.

Oblast nazývaná Kings Canyon (Watarrka National Park). Austrálie. Další zastávkou je Kings Canyon - spousta kaňonů a údolí v žulových skalách. Název tato oblast prý dostala podle Údolí králů v Egyptě. Jsou zde příjemné procházky.

Darwin a okolí

Krokodýl v řece Yellow Water. Národní park Kakadu. Austrálie. Městem Alice Springs jenom projíždíme a další zastávkou je Darwin. Největší město severní Austrálie a přesto působí jak nějaká větší vesnice. Provinční města jsou zde v Austrálii celkem nezajímavá. Zde navštěvujeme Kakadu NP známý svým bohatým vodním životem. Cestou k řece Yellow water se zastavujeme u Nourlangie Rock, kde jsou jedny ze známých kreseb Aboridžinců - je zde např. známý Lighting man (zřejmě symbolizující blesky během bouřek). Podnebí je zde úplně jiné - silné tropy, tj. vlhko a horko. Tomu odpovídá i tropická vegetace. Konečně jsme u řeky. Vyrážíme na projížďku loďkami. Je zde neskutečné množství vodního ptactva, nejsem ornitolog, tak mě to moc neříká. Ale každou chvíli někde něco vyletí z křoví. Ale i ve vodě jsou zde k vidění věci nevídané. Jsou zde krokodýlové. I díky nim je Kakadu NP vyhlášen. Však jich několik také ve vodě vidíme. V Austrálii žijí dva druhy krokodýlů: tzv. salties, tj. krokodýlové, kteří mohou žít jak ve slané tak i sladké vodě, jsou apriori agresivní a útočí i na lidi - největší samci mohou mít až 7 metrů. Druhým druhem jsou tzv. fresh water krokodýlové, kteří žijí jen ve sladké vodě, jsou menší a prý nejsou tak agresivní. Zde v Kakadu NP žijí převážně salties.

Katherine Gorge v provincii Northern Territory. Austrálie. Údolí u města Katherine je další příjemnou přírodní zastávkou. Široké říční údolí mezi žulovými skalami s možností krátkých i delších túr po okolí je velice příjemné. Škoda že nemáme více času než ten jeden den.

Mataranka je vyložená oddychovka - termální pramen upravený na příjemné koupaliště. Takže se koupeme co to jde. Jo, a v naprosto průzračné vodě pozorujeme malou želvičku, která se s námi v pramenu koupe taky.

Východní pobřeží

Mangrovníkové bažiny. Oblast Cape Tribulation. Austrálie. Následuje dlouhý přejezd, kdy dojíždíme až na východní pobřeží do města Cairns. Zde si "budujeme" základnu na několik okolních výletů. Jedním z nich je návštěva dešťného pralesa Daintree - jednoho z nejstarších na zeměkouli, který ještě přežil. Je fascinující hlavně pozorovat mangrovníky, jak zvládají svůj život napůl ve vodě a na půl na suchu. Pozorujeme také několik ještěrek, které vypadají opravdu prehistoricky - jak zmenšení třetihorní draci, jak je známe z obrázku Buriana. Další návštěvou je relax pobyt na ostrově Fitzoy - klasická dovolená jak z katalogu nějaké cestovky. Pláže, teplo, klid, připevninové korály a moře. Koupačka a pohodička. Ale za opravdu nádhernými korály se musí na volné moře. Je podstatný rozdíl mezi korály u pevniny a na volném moři. Jako na poslední výlet z Cairns vyrážíme lodí na Velký korálový útes. Jedeme asi dvě hodiny, než "parkujeme" uprostřed oceánu a se šnorchlem se vrháme do vody (odvážnější se mohli i potápět). A jestli mne něco nadchtlo, tak to byly korály. Naprosto úžasný. Ty barvy, tvary, velikosti, spousta barevných ryb, naprosto fascinující. Korály byly pode mnou tak půl metru až metr, výborná viditelnost. Tak to mne dostalo.

Poslední zastávkou je velkoměsto Brisbane, které leží co by kamenem dohodil od světoznámých pláží Gold Coast. Je to velkoměsto jako každé jiné, extra architekturou neoplývá, ale přesto bylo příjemné tam pobýt.

A zase Sydney

A zpátky v Sydney. Je zajímavé pozorovat vánoční výzdobu a lákání prodejců k vánočním nákupům na začátku zdejšího léta. Přijde mi, že Australané to mají celkem na háku, žádné zběsilé nákupní šílenství jako u nás se tu nekoná. Možná je to tím národnostním mixem, který zde žije. Evropané, Indonésané, Číňané (ty mají v Sydney celou čtvrť), Polynésané a já nevím kdo ještě. Do Štědrého dne zbývá už jen pár dní a tak mě nezbývá nic jiného než vyrazit na letiště a vrátit se na oslavu Vánoc zpět domů do promrzlé Evropy.

Itinerář cesty

Londýn [1 den] -> cesta letadlem [1 den] -> Sydney [3 dny] -> Canbera [1 den] -> Melbourne [2 dny] -> Ballarat [1 den] -> Grampians NP [4 dny] -> Adelaide [1 den] -> Mount Remarkable NP [3 dny] -> Wilpena [1 den] -> Flinders Ranges NP [2 dny] -> Coober Pedy [1 den] -> Yulara [2 dny] -> Kings Canyon [1 den] -> Darwin [2 dny] -> Kakadu NP [3 dny] -> Katherine Gorge [2 dny] -> Mataranka [1 den] -> cesta do Cairns [1 den] -> Cairns [1 den] -> Fitzoy Island [3 dny] -> Mossman [1 den] -> Cap Tribulation [1 den] -> Cairns [2 dny] -> Brisbane [5 dnů] -> Sydney [3 dny]



Fotografie

Související odkazy

Najdete na Asmat.cz

(c) Asmat 2003 - 2024, design by KamData [Privacy]