Asmat.cz » Cestopisy » Izrael » Na cestu – průvodce Izrael

Na cestu – průvodce Izrael

Průvodce Izrael Neznám z hlediska křesťanské historie důležitější a zajímavější zemi k návštěvě než Izrael. Průvodce ležící přede mnou mě k této návštěvě vyzývavě zve.

Když je průvodce dobře udělaný, již jeho koupí se cestovatel na cestu správně nažhaví a nemůže se dočkat okamžiku, když už bude sedět v letadle do své vysněné destinace. Průvodce Izraele od vydavatelství Bradt je toho potvrzením. Jen co jsem prolistoval úvodem, prohlédl si mapku a úvodní fotografie, hned bych vyrazil na cestu. Už jsem se k tomu jednou přiznal, mám pocitově průvodce vydavatelství Bradt o chlup radši než konkurenční Rough Guide (oba vydává v českých překladech Jota) – přijdou mi prostě nějak více „baťůžkářské“.

Průvodce má 413 stránek a je pěkně obsáhlý. Originál vyšel v roce 2009 a ve stejném roce i český překlad – nelze než vydavatelství Jota pochválit za aktuální vydání. Úvod, praktické informace, soupis highlightů je na prvních 88 stránkách. U většiny zemí tuto část často přeskakuji, protože už mám povědomí o oblasti kam jedu. Zde ale činím výjimku a sekci si čtu. Abych si občerstvil znalosti z historie, abych si udělal představu o etnickém mixu, který zde žije a tím pádem i o všech náboženstvích, ale také o bezpečnosti a izraelském razítku v pase (je problémem při cestách do některých muslimských zemí). Kapitola je dobře zpracována a obsahuje vše potřebné s rozumnou mírou detailů.

Jako obvykle, následují kapitoly, která se věnují jednotlivým místům v Izraeli. Nelze začít ničím jiným, než Jeruzalémem. Další je Tel Aviv - Jaffa. Následuje pobřeží Středozemního moře, kde leží největší izraelský přístav Haifa. Pokračujeme do oblasti Dolní Galilea, kde je město Nazaret. Překvapivě další kapitolou je Horní Galilea. Další část je věnovaná Golandským výšinám a Negerské poušti. Kdo by neznal Mrtvé moře – tak tomu společně s Judskou pouští je věnovaná 10. kapitola. Poslední kapitola se věnuje Vádí Araba. A pak už následuje jen malá sekce věnovaná jazyku – hebrejštině.

Nemá smysl se opakovat, průvodci bych vytkl malé množství map. Sice jsou již detailnější, než bývaly ve starších průvodcích Bradt, ale je jich zde málo. Ale to platí pro většinu průvodců vydavatelství Bradt, v tom se Izrael nijak neodlišuje.

Průvodce je doplněn DVDčkem, kde najdeme: Tel Aviv, Jaffa, Aškalon, Netanja, Caesarea, Haifa, Akko, Galilea, Tiberias, Nazaret, Jeruzalém a Betlém.

Průvodce je povedený, aktuální a lze ho doporučit.

Průvodce vydává nakladatelství JOTA s.r.o.

Hodnocení průvodce: Hodnoceni Hodnoceni Hodnoceni Hodnoceni HodnoceniSouvisející odkazy

Najdete na Asmat.cz

(c) Asmat 2003 - 2024, design by KamData [Privacy]