Asmat.cz » Cestopisy » Dánsko » Malá mořská víla – Kodaň, Dánsko

Malá mořská víla – Kodaň, Dánsko

Malá mořská víla, Kodaň. Dánsko. Kamenité mořské pobřeží a na něm stojí malá socha ženy. Překvapí, jak je malá, jak je na pobřeží nevýrazná. A přesto se jedná o nejznámější místo Kodaně – o sochu Malé mořské víly.

Socha představuje postavu Malé mořské víly (Lille Havfrue) z pohádky světoznámého spisovatele Hanse Christiana Andersena. Svou velikostí, křehkostí, něžností a skromností dobře koresponduje s postavou, tak jak si ji spisovatel vysnil a jak si ji představují čtenáři jeho pohádek. Socha víly vytvořil v roce 1913 z bronzu sochař Edvard Eriksen. Jako model mu stála primabalerína Ellen Priceová. Za celým tímto počinem stál Carl Jacobsen, majitel pivovaru Carlsberg, který v již zmiňovaném roce 1913 s velkou slávou umístit v malém záhybu Kodaňského přístavu. Z počátku rozhodně neměla slávu, jakou ji má dnes. Byla jen jednou z mnoha Kodaňských soch.

Slávu soše přinesl až incident, kdy přišla o hlavu. Nikdy se přesně nezjistilo proč. Následně byla socha poškozena ještě několikrát (natřena barvou, přišla o ruku), ale vždy byla opravena. Tyto incidenty přitáhly pozornost lidí. A také turistů. Dnes rozhodně patří mezí nejfotografovanější objekty Kodaně. Kdo neviděl Malou mořsko vílu, jako by ani nebyl v Kodani. Pro město je podobným symbolem jako Čůrající panáček pro Brusel či Socha svobody pro New York. Den Lille Havfrue najdete na kodaňské Dlouhé promenádě, kterou v dánštině označují jako Langelinie.Fotografie

Související odkazy

Najdete na Asmat.cz

(c) Asmat 2003 - 2024, design by KamData [Privacy]