Asmat.cz » Potápění » Česká republika » Nevěřím nikomu pod 100 ponorů

Nevěřím nikomu pod 100 ponorů

Frogfish octopus, Lembeh dive sites. Sulawesi,  Indonésie. Určitě jste to už sami zažili. S někým se potkáte, kdo básní o nějakém místě – jaké to bylo úžasné, jaké tam byly korály, že tam určitě musíte jet. Tak se tam nakonec vydáte a ejhle, vše je jinak. Korály tam jsou, ale naprosto průměrné, které jste třeba v Asii viděli na většině míst. Žádná bomba destinace a teď, když jste na místě, těžko změníte plány. Čas je limitovaný a vy jste se museli před cestou rozhodnout, kam pojedete. A přitom jste měli alternativu, o které víte, že je skvělá, protože už jste tam byli. Ale zvědavost vás žene na nová místa i s tím rizikem, že vše bude jinak. Ale když je to doporučení, tak to přece nebude riskantní, že.

Pygmy seahorse (miniaturní mořský koník), Bangka dive sites. Sulawesi,  Indonésie. Možná už tušíte, kam směřuji. Když poslouchám něčí vyprávění, jak je to někde skvělé, zjišťuji si zkušenosti vypravěče. Pokud plánuji potápěčskou cestu a někdo mi něco doporučuje, chci znát jeho zkušenosti. Nedám na názor někdo, kdo se začal právě potápět, či se zatím potápěl jen v Chorvatsku. Možná to zní namyšleně, ale pokud už člověk nějaké ponory v tropických mořích udělal, ví, co se dá vidět a co má očekávat. A věřím tomu, že první ponory např. kolem thajského ostrova Koh Tao mohou být skvělé, ale já bych tam nejel. Pro mě tam už nic není. Je to jak jsem napsal v nadpisu toho článku – někomu, kdo nemá alespoň „100“ ponorů prostě nevěřím. Navíc lokality v moři se strašně rychle mění. Co bylo jeden rok skvělé, může být druhý rok slabé. Sám jsem takovou zkušenost udělal na Bali. Poprvé, když jsem se potápěl na Tulambenu a na vedlejší Seraya Secret Garden, byl jsem nadšen. Neskutečně živé lokality plné života a spousty drobotiny. Vrátil jsem za 2 roky a vše bylo jinak. Vrak je stále pěkný, ale drobný život zmizel. Zůstali jackové a barakuda. To je vše. A Seraya Secret Garden dopadla ještě hůře. Zde je už jenom harlequin shrimp, kterého si zde místní dive guidi chovají jak v zoo. Kdybych to věděl, cestu bych si naplánoval jinak.

A s doporučeními je to stejné. Pokud už má někdo srovnání a je schopen objektivně říct, jaká je kvalita potápěčských lokalit a co je zde k vidění, tak to beru a je to super. Jinak informace velmi filtruji.

Lion fish (perutýn), Playa Santa Lucia. Kuba. Cleaner shrimp (Stenopus hispidus). Lokalita Richelieu Rock. Thajsko. Rejnok manta, lokalita Koh Bon. Thajsko.


Fotografie

Související odkazy

Najdete na Asmat.cz

(c) Asmat 2003 - 2024, design by KamData [Privacy]