Asmat.cz » Potápění » Česká republika » Kurz OWD – pátý bazén

Kurz OWD – pátý bazén

Poslední bazén kurzu OWD. Nezdá se to, ale uteklo to jako voda – a o vodu, tedy podvodu, tu jde hlavně. Tak co se naučíme v poslední lekci?

Pěkně si sestavit potápěčský přístroj, nebo-li vercajk, to už je pohoda. Hadice se již nepletou a každý ví, co má být na levé a pravé straně. Neoprén, závaží, přístroj, kontrola před ponorem a pěkně skok po zádech do vody. Povalování se na hladině, nasadit druhý stupeň regulátoru a začít pomalu vypouštět vzduch z žaketu. A začínám pomalu klesat pod hladinu. Hlavně nezapomenout vyrovnat tlak v uších a než se naději, jsem na dně bazénu.

Stále je potřeba trénovat neutrální vztlak. Stále má při cvičení navrch model jo-jo, než správně plavající potápěč. Ale to se podá. Alespoň mě o tom všichni přesvědčují. Pak následují konečně nová cvičení. Hned první, na dně bazénu, je opravdu zajímavé. Sundat si pod vodu celý potápěčský přístroj a zase si ho zpátky nandat. Takže nezapomenout, kudy vedou hadice k regulátorům a nevytrhnout si z úst druhý stupeň. To by nebylo pod vodu to pravé. Takže začínáme, rozepnout žaket, začít levou rukou a vytáhnout ji z žaketu, sundat celý žaket a i s lahví ho položit na dno bazénu. A pak zpátky v klidu a pomalu ho zase nandat na záda. Musím říct, že stabilita na dně je už lepší, než v prvních lekcích, láhev mě už na záda tolik netáhne, tak mám i konečně pocit, že mám alespoň částečnou kontrolu nad přístrojem a ne naopak.

Pomalu se vynořuji. Následují poslední cvičení na hladině – sundat si přístroj, to jde snadno, další cvičení cvičí způsob nasazení přístroje ve vodě na hloubce. Tak to není nic moc, láhev se kýve, točí, je jako živá. To rozhodně není úplně snadné, ale nakonec to jde. Posledním cvikem je trénování nasazení zátěžového opasku. Opětně ve vodě na hloubce. V tuto chvíli samozřejmě mám na zádech již přístroj, který je důležitou součástí tohoto cviku. Protože ležím obličejem ve vodě, dýchám již z láhve a snažím se přetočit, tak aby mě pásek obepnul. Jakmile se to podaří, zapnout přezku – tu je potřeba zapnout těsně, aby závaží ve vodě nespadlo. Jakmile se toto povede, je vyhráno.

Poslední cvik hotov a tak lezu z vody, sundávám přístroj a je to. Lekce v bazénu úspěšně absolvovány. Tak už jsem certifikovaným potápěčem? Ještě ne, ještě je potřeba absolvovat 4 ponory ve volné vodě.Fotografie

Související odkazy

Najdete na Asmat.cz

(c) Asmat 2003 - 2024, design by KamData [Privacy]