Asmat.cz » Potápění » Indonésie » Indonésie - potápěčské lokality v kostce

Indonésie - potápěčské lokality v kostce

Sumatra

Pulau Weh

Malý ostrov v provincii Aceh na úplném konci Sumatry. Okolní korálové útesy byly prohlášeny národním parkem. Oblast byla zasažena v roce 2004 vlnou tsunami, ale podle aktuálních informací z roku 2006 korály byly poškozeny minimálně a na ostrově již fungují potápěčská centra. Potápění je zde celoroční. Kromě korálů a korálových ryb jsou k vidění i velké ryby jako manty, velrybí žraloci, barakudy či delfíni (manta rays, whale sharks, barracuda, dolphins) - záleží ale na štěstí a ročním období.

Kalimantan

Indonéská část ostrova Borneo, zde nazývaný Kalimantan, není častým cílem potápěčů. Známá a navštěvovaná oblast je v okolí ostrovů Derawan a Sangalaki.

Derawan

Sulawesi

Ostrov Sulawesi můžeme nazvat rájem potápěčů. Najdeme zde opravdu několik vynikajících lokalit.

Pulau Bunaken

Ostrov Bunaken se nachází na severu Sulawesi v blízkosti města Manado. Okolní vody Bunakenu jsou díky svým korálovým stěnám vyhlášeny národním parkem. Ponory jsou zde možné po celý rok a jak již bylo zmíněno, není to typická destinace na velké ryby, ale hlavně na korály, malé ryby, nahožábré plže apod. Na ostrově je několik resortů a dive center od vyloženě budget možností (ubytování včetně jídla 10 USD/den/osoba a ponor 25 USD včetně výstroje) až po resorty drahé.

Lembeh Strait

Lokalita na severu Sulawesi v blízkosti města Manada. Jedná se o destinaci pro potápěče, které zajímá makro svět (tzv. muck diving). V úžině Lembeh je také několik potopených vraků lodí. Potápění je možné po celý rok a v blízkosti je několik dražších resortů. Možná je i kombinace návštěvy ostrova Bunaken a úžiny Lembeh.

Togean Islands

Togeanské ostrovy (někdy též psány jako Togianské ostrovy) leží ve velkém zálivu severního Sulawesi. Nejnavštěvovanější je ostrov Kadidiri, kde jsou k fungují 2 dive centra. Potápění je zde možné po celý rok. Cenově ponor vychází na cca 25-30 USD včetně výstroje. Lokality jsou převážně korálové stěny, na některých místech jsou stopy po lovení ryb dynamitem. Známý je zde vrak amerického bombardéru B24 z druhé světové války.

Donggala

Lokalita na západě Sulawesi u města Palu. Existuje zde jedno dive centrum Prince John s cenami cca 70-80 USD/2 ponory.

Wakatobi (Tukangbesi islands)

Zapomenuté ostrovy na jihovýchodě Sulawesi. Jedná se o vyhlášenou destinaci, bohužel cenově náročnou. Na ostrově Wakatobi existuje jeden resort Wakatobi dive resort, ke je možné se potápět od cca 1500 USD/týden + 200 USD let na ostrov. Další možností jsou safari (liveabord), které jsou cenově podobné.

Makassar

Oblast okolo města Makassar, Bira a ostrovů Pulau Selayar a Takabonerate také nabízí možnosti potápění. Infrastruktura je de ovšem velmi omezená, kontaktovat lze Marlin Dive z Makassaru, kteří nabízejí možnost potápění v této oblasti včetně liveaboard (cca 1000 USD/trip).

Bali

Ostrov Bali je turistickým centrem Indonésie a mimo jiné nabízí také potápění na zajímavých lokalitách.

Nusa Penida

Ostrov jihovýchodně od Bali je vyhledáván hlavně milovníky velkých ryb, k vidění jsou manty a sezóně i měsíčníci (manta ray, mola mola). Hlavní sezóna na měsíčníky je srpen-září. Potápění je možné provozovat celoročně, v oblasti mohou být silné proudy a překvapivě i studená voda.

Tulamben

Vesnice na severovýchodě Bali, která je známá díky vraku americké lodi Liberty, která zde byla torpédována během Druhé světové války. Potápění je zde celoroční, v oblasti je několik dive center včetně českého.

Nusa Tengarra

Ostrovy východně iod Bali spadají do provincie Nusa Tengarra, kde se nachází vyhlášený národní park Komodo, kde mimo jiné žije Varan komodský. Moře okolo ostrovů nabízí několik vyhlášených lokalit.

Lombok

Ostrovy Gili jsou oblíbenou plážovou destinací. Je zde dostatek jak ubytováni tak i potápěčských center. Potápění je zde možné po celý rok. Lokality nepatří mezi nejvyhlášenější v Indonésii. Z hlediska cen je budget cestovateli doporučován ostrov Gili Trawangan.

Flores

Blízký národní park Komodo je oblíbenou potápěčskou destinací. Možnost je vyrazit na safari (liveaboard), kterých je zde po celý k dispozici celá řada (cena cca 1000 USD/6 denní výlet) či na potápění vyrážet z blízkého městečka Labuanbajo. V oblasti mohou být silné proudy, může být i chladnější voda (teplota může klesnout až ke 12 stupňům). Díky proudům je k dispozici dostatek planktonu, který láká i velké ryby.

Labuanbajo

Malé rybářské městečko (či vetší vesnice), které může být základnou těch, kteří nechtějí vyrazit na drahé safari a přesto se potápět ve vodách národního parku Komodo. S ohledem větry a následné vlny se během léta potápí na severu Komoda a v zimě na jihu Komoda. Zimní měsíce jsou na potápění o trochu horší než léto, záleží na momentálním počasí a situaci na moři.

Maumere

Oblast okolo Mauemer na východě ostrova Flores byla silně zasažena zemětřesením před několika lety a většina korálových útesů byla silně poškozena. V současné době není oblast vyhledávaným místem potápěčů.

Alor

Malý ostrov na východe Indonésie se pomalu stává vyhledávaným místem potápěčských výprav. Návštěva se dá organizovat jako safari (liveaboard) a nebo přímo z ostrova Alor, kde začínají pomalu vznikat potápěčská centra. V oblasti je možné potápění po většinu roku. Podle místa jsou zde silné proudy a chladná voda (teplota může klesnout až na 14 stupňů). V oblasti je možné pozorovat i velké ryby, při štěstí v létě i měsíčníky (mola mola).

Alor patří mezi vzdálenější místa v Indonésii, dosažitelný je nejrychleji letadlem přes Kupang na Západním Timoru. Možností je samozřejmě i lodní doprava. V blízkosti se nachází ostrov Lembata, kde ve vesnici Lamalera žijí tradiční lovci velryb.

Moluky

Oblast Moluk nabízí kvalitní potápění. Bohužel infrastruktura je zde mizivaá a oblast navíc utrpěla během posledních let díly etnickým nepokojům. Navíc se jedná o oblast relativně vzdálenou od tradičních center turistického ruchu. Nejednoduší je vyrazit na potápěčské safari, které začínají být velmi oblíbené v této oblasti. Cena je vysoká, počítejte s více jak 1000 USD za trip.

Banda

Město Bandaneira na ostrovech Banda je jedno z mála v oblasti Moluk, kde v minulosti bylo několik potápěčských center. Přesná aktuální situace není známá, podle některých informací existují možnosti na půjčení výstroje a organizaci potápění. Na ostrov se dá dostat buď letecky (většinou jsou lety 2x týdně) či lodí.

Papua

Pravděpodobně nejvzdálenější Indonéská provincie. Oblast, kde je mnoho vraků z Druhé světové války, které stále čekají na své objevení. Korály i velké ryby. Nevýhodou je omezená infrastruktura a vyšší ceny - všeho - ubytování, jídla i potápění. Samozřejmě i dostupnost aktuálních informací. Potápění je většinou možné po celý rok, lze narazit na místa se silnými proudy. Lze narazit i na místa, kde byl k lovení ryb použit dynamit.

Raja Ampat

Vyhlášené ostrovy u města Sorong. Řadí se mezi nejlepší potápěčské destinace na světě, mnoho lidí je srovnává s vyhlášenými destinacemi na Palau.

Pulau Biak

Větší ostrov u severního pobřeží Papuy. Potápění na korálových stěnách, možnost velkých ryb, ale pravděpodobnost je malá. Ve městě Biak je jedno dive centrum, cenově cca 100 USD/2 ponory.

Jayapura

Město Jayapura není typická potápěčská destinace. Pokud po Papue cestujete, málokdy se tomuto město vyhnete. Je zde možné si zorganizovat potápění v okolních vodách za ceny cca 100 USD/2 ponory.

Upozornění: Soupis lokalit není kopletní, jsou vybrány jen ty nejzajímavější či nejznámější. Uváděné ceny jsou orientační z roku 2006.Fotografie

Související odkazy

Najdete na Asmat.cz

(c) Asmat 2003 - 2024, design by KamData [Privacy]