Asmat.cz » Potápění » Thajsko » Potápíme se - Koh Bon, Thajsko

Potápíme se - Koh Bon, Thajsko

Rejnok manta, lokalita Koh Bon. Thajsko. Koh bon leží asi tak hodinu severně od Similanských ostrovů. Pokud se na Similany pojedete potápět, určitě se v rámci potápěčského safari na lokalitě Koh Bon zastavíte. Je to místo, kde je největší šance vidět manty. Alespoň tak já si lokalitu pamatuji.

Chobotnice, lokalita Koh Bon. Thajsko. Potápěčská lokalita Koh Bon je jediná "pravá" zeď na potápění v oblasti Similanských a Surinských ostrovů, většina lokalit jsou shluky kamenů či různé pinnacly. Během ponoru se většinou vydáte k hraně, kde zeď začíná a padá do hlubiny, a budete se v hlubině snažit zahlédnout černo-bílý stín signalizující blížící se mantu. Manty jsou prý nejčastěji k vidění od dubna do května, ale já jsem je zde opakovaně pozoroval na přelomu ledna a února. Těžko říct, zda se jednalo jen o štěstí či výskyt mant je celoroční. Manty se na lokalitě zdržovaly dlouhé minuty a opakovaně se vracely, byla to opravdu paráda. Nemusíte se potápět jen u zdi, ale i v zátoce, která zde u ostrova je. Toto je vhodný ponor pro začátečníky, chráněný před proudy či vlnami. A také ideální na noční ponor. Co je k vidění mimo mant? Záleží hodně na štěstí. Leopardí žralok, chobotnice jsou nejzajímavější objekty, které jsem zde viděl. Chobotnice byla nádherná, poprvé jsem viděl chobotnici zcela vylezlou sedící z venku na korálech. A vůbec se nebála. Z hlediska korálu není Koh Bon nic extra, obecně z hlediska korálů mi přijde Indonésie lepší, než thajské lokality, Mají evidentně jiný geologický základ.

Leopardí žralok, lokalita Koh Bon pinnacle. Thajsko. Západně od ostrova Koh Bon se nachází Koh Bon pinnacle, špičák zcela skrytý pod hladinou moře, jehož výška se nachází kolem 20 metrů. To není ponor rozhodně pro úplné začátečníky, zvláště díky hloubce. A protože je lokalita více otevřená volnému moři, hrozí i proudy. I tak je to lokalita oblíbená, zvláště na první ranní ponor. V sezóně tu bohužel muže být díky tomu dost plno. Což je způsobeno i tím, že lokalita je docela malá. A proč se všichni chtějí zde potopit? Díky hloubce a případnému proudu (proudy se dokážou rychle měnit) je zde šance pozorovat hejna ryb a při štěstí také žraloky - viděl jsem zde spícího leopardího žraloka. A zde také byli k vidění měkké korály (soft corals).Fotografie

Související odkazy

Najdete na Asmat.cz

(c) Asmat 2003 - 2024, design by KamData [Privacy]