Asmat.cz » Potápění » Thajsko » Potápíme se - Richelieu Rock, Thajsko

Potápíme se - Richelieu Rock, Thajsko

Grouper. Lokalita Richelieu Rock. Thajsko. Potápěčská lokalita Richelieu Rock je pravděpodobně nejlepší lokalita v Thajsku. Nejedená se o žádnou velkou lokalitu, ale její biodiverzita a živost je úžasná. Je součásti Národního parku Surin.

Harlequin Shrimp. Lokalita Richelieu Rock. Thajsko. Lokalitu Richelieu Rock prý objevil fenomenální potápěč Jacques-Yves Cousteau a patřila k jeho oblíbeným lokalitám. Těžko říct, zda je to pravda, ale jakmile najdete lokalitu, která je fakt super, vždy někdo přijde s tvrzením, že za ní stojí Cousteau. Nakonec to není úplně podstatné. Zůstává fakt, že lokalita je známá a že stojí za to, se na ní ponořit. A to platí pro Richelieu Rock dvojnásob.

Ghost pipefish. Lokalita Richelieu Rock. Thajsko. Richelieu Rock je vlastně pinákl (pinnacle) uprostřed otevřeného moře. Nejedná se o nějaký ohromný geologický útvar, lokalita je spíše menšího charakteru. Stěny nepadají úplně kolmo, kolem 30-40 metrů mi přišlo, že se padání do hloubky velmi zpomalilo. V této hloubce člověk plave chvílemi kolem dna. Na vrcholu pinaklu je několik kaňonů, kterými můžeme proplouvat mezi jednotlivými částmi lokality. Jsou zde i separátní balvany (boulder) přidružené k vlastnímu pinaklu. Část lokality vyčuhuje nad hladinu, takže je zde i příjemná mělčina pro bezpečnostní zastávku.

Sasankový krab uvnitř sasanky (Anemone Crab inside Anemone) - skupina porcelánových krabů (Porcellanidae). Lokalita Richelieu Rock. Thajsko. Tím, že je lokalita na otevřením moři, je zde možnost vzniku proudů. Počítejte s tím, že skoro vždy nějaký proud bude. Výhodou lokality je, že podle směru proudu se vždy můžete potápět na jedné z jejích stran, čímž se můžete před proudem dobře ukrýt. V mělčině pozor na vlny, řekněme když vystoupáte nad cca 10 metrů a budete se potápět kolem mělkých partií Richelieu Rocku, které s vámi budou pohupovat, ať s vámi neťuknou o nějaký kámen. Tato část je totiž často zajímavá nahožábrými plži, kdy se musíte dostal blízko ke kamenům/stěně.

Hejno ryb - pravděpodobně Yellow-band Fusilier. Lokalita Richelieu Rock. Thajsko. A co zde vlastně můžeme vidět? Na spoustě míst se dočtete, že je to nejlepší thajská lokalita na pozorování žraloka obrovského (whale shark) a mant (manta ray). No tak toto tvrzení bych bral docela s rezervou, Ne že by to nebylo možné. Pokud se sem chystáte primárně za žralokem obrovským, je důležité přijet v sézoně tohoto tvora, tj. březen, duben. Pak je samozřejmě šance o dost vyšší. A co se týče mant, myslím, že jsou v Thajsku lokality, kde je vyšší pravděpodobnost než zrovna Richelieu Rock. Ale jak při potápění platí, všechno je možné, často je to otázka štěstí. I tak je to lokalita opravdu úžasná. Kolem 30 metrů je pravidelně k vidění mořský koník, k vidění jsou harlequin shrimps při troše štěstí, často také narazíte na ghost pipefish. To je spíše zajímavá exotická drobotina. Kolem pinaklu se prohánějí hejna větších či menších ryb, tj. k vidění jsou hejsna fusilier, trevally, barracuda. Hejna se střídají a jsou docela velká, prostě je radost ryby pozorovat. Ryby jsou zde díky planktonu, tomu občas odpovídá i snížená viditelnost (viditelnost je zde obecně velmi proměnlivá). Samozřejmě uvidíte sasanky (anemone) se svými klauny (clown anemonefish), korály (sea fan) včetně měkkých korálů (soft coral). Na stěnách různě polehávají scorpionfishes a lion fishes. Při troše štěstí jsou k vidění sépie (cuttlefish) a při ještě větším chobotnice (octopus). V dírách se schovávají mantis shrimpové. A nesmím zapomenout na různé flatworm a nudibranches (nahožábří plžové), které najdete ve všech hloubkách, ale nejvíce v mělčích partiích.

Polyclad Flatworm. Lokalita Richelieu Rock. Thajsko. Lokalita je to opravdu úžasná. Jak se na ní dostat? Buď v rámci potápěčských safari (liveaboard), které jsou organizované z Puketu a nebo je to možné pojmout i jako jednodenní výlet rychlolodí. Pokud máte čas, doporučuji safari, je to větší pohoda. Pokud budete mít možnost, udělejte zde více ponorů, stojí to za to – v tomto případě možná stojí za úvahu použít na některé ponory Nitrox, který vám dovolí zůstat déle v hlubších partiích. Lokalita se dá potápět celoročně, ale nejlepší období je leden-duben. Safari se nekonají přes léto – moře je zde rozbouřené. Obecně potápění v Andamanském moři je nejlepší v naší zimě. Díky své oblíbenosti zde potkáte spoustu dalších potápěčský lodí a potápěčů. Tak to jen tak pro info, ať nejste překvapeni. Opuštěné místo to opravdu není.

Mořský koník (sea horse - Hippocampus). Lokalita Richelieu Rock. Thajsko. Hejno ryb - pravděpodobně Yellow-band Fusilier. Lokalita Richelieu Rock. Thajsko. Smallscale scorpionfish. Lokalita Richelieu Rock. Thajsko.


Fotografie

Související odkazy

Najdete na Asmat.cz

(c) Asmat 2003 - 2024, design by KamData [Privacy]