Výstava fotografií Zapomenutá Etiopie

Kmen Mursi

Kmen Mursi je jeden z nejznámějších kmenů žijících v povodí řeky Omo. To hned z několika důvodů. Muži jsou jedni z nejobávanějších válečníků a ženy se zdobí mohutnými talířky, které si vkládají do spodního rtu.

Kmen Mursi žije na planinách národního parku Mago, kde se snaží ve vyšších místech ukrýt před všudy přítomnou mouchou tse-tse. I tak je jí zde více než dost. Planina je zde nehostinná a tak se Mursiové věnují převážně pastevectví, poněvadž trávy na pastvu dobytka je tu celkem dost. Počet příslušníku kmene Mursi se odhaduje na 3000 lidí. Se svými sousedy jsou v neustálém válečném stavu a tak není žádným překvapením, že každý muž vlastní samopal kalašnikov. Ten zde opravdu není na ozdobu a během kmenových konfliktů je prý hojně používán. Podle počtu zabitých nepřátel se muži různě zdobí, vyrývají si do kůže různé ornamenty či nosí na rukou kovové náramky - co náramek to jeden mrtvý. Mursiové chodí většinou úplně nazí. Jediná dekorace jejich kůže je oblíbené malování bílou hlinkou. Takto vyzdobení válečníci vypadají opravdu zlověstně.

Turisté jsou zde tolerování jako snadný přísun peněz, za které se nakupují další zbraně, náboje či v poslední době i alkohol. Po příjezdu do vesnice se zde všichni srotí a turisty doslova atakují. Každý chce peníze, každý chce vyfotit, každý prostě něco nabízí a něco chce. Když turista nechce něco dát, tak si to Mursiové prostě vezmou - není nic překvapivého, když vám prohledají kapsy a vše co najdou si nechají. Mursiové jsou už obchodu znalí a tak se zde za vše platí. Od vstupu do vesnice až po libovolnou fotografii. Nic není ponecháno náhodě.

Co ale u Mursiů na první pohled zaujme, tak to jsou ženy a jejich dekorace. Do spodního rtu si vkládají ohromné hliněné talířky (přesně řečeno z terakotové hlíny). Aby to bylo možné, musí si nechat proříznout spodní ret a vyrazit dolní 2 až 3 přední zuby. Tuto operaci dívky podstupují kolem 15 roku a ze začátku si ret vytahují pouze malým talířkem, který postupně zvětšují. V dospělosti, kdy už mají ret delší, jsou schopny si do něj zasadit až 12 centimetrové talířky. Talířky jsou hladké nebo s jednoduchým dekorem. Talířek nemají ve rtu "napevno", ženy ho umějí podle potřeby vyndat a zase nandat. Kromě talířků ve rtech mají některé ženy i plné kruhy v ušních boltcích - samozřejmě ne takové velikosti, ale jejich náušnice mohou mít klidně okolo 5 centimetrů. Důvod proč ženy tyto talířky nosí, není znám. Předpokládá se, že se jedná o dekoraci.

Kmen Mursi žije v oblastí národního parku Mago cca 400 jižně od hlavního města Addis Abeba.


Kapitoly:

Lalibela a její skalní chámy :: Křesťanský svátek Timkat :: Královský Gonder :: Aksumská říše :: Bahar Dar a okolí :: Národní park Simienské hory :: Muslimské město Harar :: Trhy v Dire Dawa :: Kávový obřad :: Příroda v okolí Arba Minch :: Jezera a ptáci :: Kmen Mursi :: Kmen Karo :: Kmen Hamar :: Kmeny Banna a Tsamai
(c) Asmat 2005, design by KamData