Výstava fotografií Zapomenutá Etiopie

Bahar Dar a okolí

Město BaharDar je moderní město s širokými bulváry, které lemují aleje palem. Přímo ve městě toho k vidění mnoho není, ale díky svému okolí láká většinu turistů, kteří Etiopii navštěvují. V blízkosti se totiž nachází jezero Tana se svými starými monasteriemi a proslulé vodopády na Modrém Nilu.

Jezero Tana se svojí rozlohou 3500 kilometrů čtverečních je největší jezero v Etiopii. Už v dávné historii bylo známé v okolním světě - Egypťané ho nazývali Choloe Palus, Řekové ho zase nazývali Pseboe. Je známé i dnes a to díky křesťanským monasteriím, které byly postaveny na 20 z 37 ostrovů, které na jezeře jsou.

Většina monasterií, tak jak jsou k vidění dnes, byla postavena v pozdním 16 či ranném 17 století. Archeologové se ale domnívají, že byly postaveny na místech předchozích staveb a dokonce i na místech chrámů z doby ještě před příchodem křesťanství do této oblasti. Mnoho z těchto staveb fungovalo jako bezpečné úschovny královských pokladů a královských hrobek. I dnes působí monasterie klidným a bezpečným dojmem.

K návštěvě monasterií je potřeba si pronajmout loďku. Tím začíná krásná projížďka po jezeře Tana, kde můžete pozorovat pelikány či jiné vodní ptáky. Neuvěřitelný zážitek je pozorovat místní obyvatele, kteří se po jezeře prohánějí v papyrusových loďkách - něco tak malého a od pohledu nestabilního není snad nikde jinde k vidění. Každá monasterie má svého kněze - hlídače, který má potřebné klíče a rád vás svou svatyní provede a ukáže všechny pamětihodnosti. Ať se jedná o staré zvony, či úžasné fresky, kterými jsou monasterie zdobeny. V některých monasteriích mají pokladnici, kde jsou k vidění staré bible psané na kozích kůžích, monstrance či různé ozdoby a oblečení bývalých církevních hodnostářů. Z náboženských důvodů není do některých monasterií povolen vstup ženám.

Druhou zajímavostí jsou nádherné vodopády na Modrém Nilu, které místní nazývají výstižnějším jménem než my - nazývají je Tis Isat (kouřící oheň) nebo Tis Abay (kouřící Nil). A mají k tomu důvod. Tyto vodopády patří mezi nejkrásnější a největší v Africe. Na konci deštné sezóny, kdy jsou plné vody, jsou se svojí šířkou 400 metrů a hloubkou 45 metrů naprosto úžasné. Oficielně se označují jako druhé největší vodopády v Africe. Hukot vody slyšíte ještě dřív než cokoli z vodopádu uvidíte. Masa je tak ohromná, že vodopády v nejbližším svém okolí vytvořily vlastní mikroklimat s minipralesem kde je bohatý výskyt ptáků.

Vodopády byly známé již v minulosti. James Bruce, skotský cestovatel, který žil v 18. století, se o nich již zmiňuje ve svých zápiscích. I on je označil za obdivuhodně krásné. Civilizace se však nedá zastavit ani v Etiopii a tak na okraji vodopádů vznikla vodní elektrárna která využívá rozdílu vodních hladin před a po vodopádu. Tím pádem ubrala část vody, který do vodopádu teče a tak kromě přírody i ona reguluje jeho mohutnost. Podle informací místních Etiopanů je dobré vodopád navštěvovat v neděli, kdy elektrárna jede na nejmenší výkon a vodopád je tím pádem nejbouřlivější.

Město Bahar Dar se nachází cca 300 kilometrů severně od hlavního města Addis Abeba.


Kapitoly:

Lalibela a její skalní chámy :: Křesťanský svátek Timkat :: Královský Gonder :: Aksumská říše :: Bahar Dar a okolí :: Národní park Simienské hory :: Muslimské město Harar :: Trhy v Dire Dawa :: Kávový obřad :: Příroda v okolí Arba Minch :: Jezera a ptáci :: Kmen Mursi :: Kmen Karo :: Kmen Hamar :: Kmeny Banna a Tsamai
(c) Asmat 2005, design by KamData