Výstava fotografií Zapomenutá Etiopie

Trhy v Dire Dawa

Na počátku 20 století, kdy byla postavena železnice spojující Addis Abebu a Djibuty, začala upadat sláva a význam města Harar. Naopak začal stoupat význam v té době neznámé vesnice Dire Dawa. Důvod byl prostý. Železniční stanice byla postavena právě v Dire Dawě a Harar minula. V dnešní době je Dire Dawa největším a nejvýznamnějším městem ve východní Etiopii.

Z tohoto důvodu je i největším centrem obchodu v této oblasti. Ale není možné si to představovat v našem slova smyslu. Kamenné obchody tu sice jsou, ale nejvíc obchodů se uskutečňuje na trzích, kterými je Dire Dawa proslulá.V korytě řeky Dechatu, které je většinu roku vyschlé, se už od rána shromažďují lidé, kteří sem přijeli prodávat či nakupovat. Protože z venkova je sem cesta dlouhá, trh začíná až kolem poledne, kdy i lidé ze vzdálených vesnic již měli šanci dorazit. Občas dorazí i karavany velbloudů Afarů až z daleké Danakilské prolákliny či Somálské pouště a to je teprve na trhu veselo. Trh trvá celé odpoledne až do pozdního večera, kdy se stává, že zde následně lidé přespávají a domů se vydávají až druhý den.

Kolem poledne, kdy je trh v nejlepším, je ohromná plocha o rozloze několika hektarů zcela zaplněna lidmi. Potkat tu můžeme všechna etnika, která v oblasti žijí - ať kočovné Afary, tak Oromské farmáře, Somálské pastevce či amharské obchodníky z Addis Abeby. Nabídka zboží je opravdu nepřeberná. Od koření přes zeleninu a ovoce až po nádobí. Koupit se dají i specielní pánve a podnosy na placky injera, které jsou Etiopským národním jídlem. Ke koupi je také dřevo, na kterém se ve městě vaří. To sem nosí ženy na zádech v ohromných otepích. V další sekci je k nákupu železářské zboží. Vedle je zase maso. A nesmíme zapomenout na čat - rostlina, která se zde s oblibou žvýká, protože je povzbuzující. Ta se prodává bokem hlavního trhu. O to více je žádanější a odpoledne většina místních obyvatel čat žvýká.

Město Dire Dawa leží východně cca 350 kilometrů od hlavního města Addis Abeba.


Kapitoly:

Lalibela a její skalní chámy :: Křesťanský svátek Timkat :: Královský Gonder :: Aksumská říše :: Bahar Dar a okolí :: Národní park Simienské hory :: Muslimské město Harar :: Trhy v Dire Dawa :: Kávový obřad :: Příroda v okolí Arba Minch :: Jezera a ptáci :: Kmen Mursi :: Kmen Karo :: Kmen Hamar :: Kmeny Banna a Tsamai
(c) Asmat 2005, design by KamData