Asmat.cz » Potápění » Kuba » Potápíme se – Kuba

Potápíme se – Kuba

Lokalita El Valle Del Coral (Valley of Black Coral), Maria La Gorda. Kuba. Poprvé se jedu potápět do Karibiku. A hned na Kubu, o které se říká, že je zajímavá i pro potápěče. Jsem tedy zvědav.

Mám za sebou vice než 200 ponorů v Jihovýchodní Asii – hlavně v Indonésii, kde jsem uskutečnil ponorů absolutně nejvíc. Jsem již trochu zmlsaný, jen tak ledajaké místo mě nezaujme. Ne všude je moře tak pestré jako na vyhlášených místech typu Raja Ampat, takže mám s čím porovnávat. K tomu nějaké potápění v Thajsku, Barmě a na Sipadanu v Malajsii. Potápění v Asii mám opravdu rád a kdykoli mám možnost, tak se tam vracím. Tak jsem zvědavý, jaký bude Karibik. Již jsem jednou v oblasti byl, konkrétně jsem pře lety šnorchloval v okolí ostrova Caye Caulker v Belize. Trochu mě překvapila v podstatě absence korálů v okolí ostrova, zajímaví byli naproti tomu hejna rejnoků a malých žraloků. A pozorovat při šnorchlování manatee bylo také super.

Playa Giron. Kuba. Tak a jaká tedy byla Kuba? Nebudu zastírat, potápění na Kubě mě osobně příliš neoslovilo, skoro bych řekl, že bylo nic moc. Důvod je jednoduchý. Krásné čisté moře, teplé, vše jak má být, ale málo života. Skoro žádné ryby. Je nesmyslné očekávat big stuff, ten je vždy otázkou náhody, štěstí a sezóny, takže z toho zklamaný nejsem, ale když není big stuff, tak bych čekal, alespoň nějakou zajímavou drobotinu. A ani té moc nebylo, spíše skoro vůbec. Sice jsem si našel pár malých a zajímavých spider krabů, pár krevet na sasankách, jednu dvě scorpionfishe, ale nic převratného. Navíc i drobotiny bylo málo. Pokud vrcholem excitace dive guida bylo nalezení perutýna (lion fish), tak to mě přijde prostě slabé. Obecně oproti Asii dive guidi nic moc neukazovali a nehledali, veškerou drobotinu jsem si musel najít sám. Třeba by se toho dalo najít více, nevím, sám jsem toho ale více nenašel. Možná i volba lokalit nemusela být ideální. Nebo i sezóna? Kde jsem se tedy potápěl?

Playa Santa Lucia. Kuba. Postupně jsem během srpna vyzkoušel tři místa – Playa Santa Lucia, Playa Giron a Maria La Gorda. Nejmíň zajímavá mi přišla Playa Santa Lucia, ale je pravda, že na krmení žraloků jsem odmítl jít. Mám rád přirozenost a tu si u této aktivity nepředstavuji. Obě zbývající lokality byli zajímavější, hlavně Maria La Gorda byla pěkná. Ale ne bohatostí života, ale podmořskými scenériemi. Ty byli zajímavější než v Asii. Různé kaňony, průplavy, soutěsky, občas tunel či menší jeskyně. To bylo super. Pod 20 metry byly i celkem zajímavé korály a gorgonie, čím byl však potápěč v nižší hloubce, tím živých korálů ubývalo. Jakoby bylo vše napadané nějakou řasou či co, vše bylo mrtvé a nezajímavé. Bez hejn korálových rybek v podstatě nezajímavé části ponorů. Moc mě nenadchla ani organizace ponorů, tedy spíš konstatování, že ponor trvá 45 minut a pak se jde nahoru. Bez ohledu na potápěčský počítač (tedy přesněji nedekompresní čas) či množství vzduchu ve flašce. Chodit nahoru s více jak 100 ve flašce mě přišlo přímo smutné. Sice toho na mělčině moc nebylo, ale když je člověk pod vodou, tak si to má pořádně užít.

Kuba jako země na cestu za poznáním mě přišla super. Lidé, památky, stará Havana, ležení na některých písečných plážích bylo skvělé a zajímavé. Tam bych se klidně vrátil. Ale za potápěním na Kubu znovu rozhodně nepojedu. To radši zvolím zase Asii. Jakou máte zkušenost vy? Napište do fóra. Třeba jsem byl jen ve špatnou chvíli na špatném místě.

Playa Santa Lucia. Kuba. Gorgonia, lokalita El Encanto, Maria La Gorda. Kuba. Christmas tree worms, lokalita El Encanto, Maria La Gorda. Kuba.


Fotografie

Související odkazy

Najdete na Asmat.cz

(c) Asmat 2003 - 2024, design by KamData [Privacy]