Výstava fotografií Tajemná Afrika

Život v deštném pralese

Hustý deštný prales. Přítmí. Bodavý hmyz, mravenci, pijavice. Vlhko a horko, neprostupný terén, občas potok, bažiny. Možnost setkáni s hady, ale také nevyzpytatelnými pralesními slony či jinými savci. Kdo by zde chtěl žít? Místo skoro nejméně vhodné k životu. Přesto zde žijí lidé - Pygmejové.

Díky svému vzrůstu jsou Pygmejové občas nazýváni trpaslíky z pralesa. Toto etnikum je vzrůstem opravdu menší než je průměrná výška Evropana a svůj život mají spjatý s pralesem. To je jejich domov. V zásadě se jedná o lovce a sběrače, kteří žijí z toho, co nasbírají a naloví v džungli. Nežijí dlouhodobě na jednom místě, často místa pobytu střídají. Už z toho důvodu si stavějí pouze dočasná obydlí z klacků a listů. Z hlediska víry se řadí k animistům a jejich život je plný tabu. Tato tabu říkají, co se smí a co se nesmí. Např. tančit tradiční tance není dovoleno jindy než v podvečer. Když jsou muži na lovu, ženy se snaží nadhánět zvěř směrem k lovcům. Pokud má žena ale menstruaci, nesmí se tohoto nahánění zúčastnit. Lovu by to mohlo uškodit. Takovýchto tabu mají Pygmejové desítky a jimi se řídí jejich život.

Orientace Pygmejů v pralese je dokonalá. Je jím vrozená a samozřejmá, jako nám orientace v rodném městě. Nejenom že si pamatují cestu, kam pralesem dojít, ale jestliže najdou zajímavé místo, jsou schopni cestu k němu neznámým terénem popsat dalším Pygmejům, kteří tam samostatně dojdou. To samé platí o znalosti rostlin, živočichů, prostě všeho, co tvoří jejich domov a co potřebují k přežití.

Celá rovníková Afrika byla v minulosti pokryta deštnými pralesy, kde všude Pygmejové žili. V dnešní době, jak postupuje civilizace, tak i ubývají místa s původním pralesem a tedy i místa, kde žijí praví Pygmejové. Místa jako Středoafrická republika, či Kongo (jak Brazzaville či Kinshasa) patří k zemím, kde lze i dnes najít původní Pygmeje. Cesta sem je ale velmi náročná a nebezpečná. V okolních zemích, které sousedí s tzv. Konžskou pánví, lze Pygmeje také potkat. Ať už se jedná o země na východě, jako Uganda, Burundi či Rwanda, či Kamerun na západě. Zde se již někteří Pygmejové usazují i v trvalých vesnicích na okraji džungle, či omezují své kočovaní a jsou více ve styku s okolní civilizací. Zde také dochází k míšení Pygmejů s ostatními černošskými etniky.


Kapitoly:

Podél řeky Senegal :: Životodárná řeka Niger :: Starobylé Timbuktu a brána do Sahary :: Lidé Dogon aneb život pod skalním převisem :: Magické Voodoo :: Hliněné hrady etnika Somba :: Největší svátek Západní Afriky Cure Salée :: Magická poušť Sahara :: Tuaregové, lidé z pouště :: Tančící dervišové z Chartůmu :: Lidé z povodí řeky Omo :: Unikátní příroda Madagaskaru :: Království v horách Mandara :: Život v deštném pralese :: Africké Safari
(c) Asmat 2008, design by KamData